Topiary, czyli rośliny formowane: co to jest, kształty, gatunki

Artykuł powstał przy współpracy wraz z stroną ogrodykolakowscy.pl
Sztuka formowania roślin praktykowana jest przez człowieka od wieków. Teraz znów wraca do łask, a efektowne rośliny formowane, czyli topiary można zauważyć w wielu parkach, ogrodach, na tarasach i balkonach.
Czym są rośliny formowane – topiary?
Topiary to rośliny ozdobne poddawane formowaniu przez człowieka.
Historycy wskazują, że rośliny formowane były popularne już w okresie starożytności. Również stanowiły ważny element kreacji przestrzeni w ogrodach francuskich, w których używane były jako niebanalne żywopłoty. Teraz także mogą stworzyć ogród marzeń – ten w stylu klasycznym i nowoczesnym.
Proces formowania roślin, w zależności od ich gatunku oraz oczekiwanego efektu, odbywa się przez przycinanie lub prowadzenie pędów, na przykład po ramach i siatkach.
Najlepsze gatunki roślin do formowania
Do kształtowania nadają się tylko określone gatunki roślin – krzewów i drzew, które cechują się gęstym pokrojem, szybkim wzrostem i dobrze znoszą cięcie i modelowanie.
Wśród roślin najlepiej poddających się formowaniu znajdują się:
– bluszcz pospolity
– bukszpan wieczniezielony
– żywotnik – tuja
– cyprysik Lawsona
– cis pospolity
– ligustr pospolity
– sosny
– świerki
– klony
– buki
Rośliny formowane – kształty
Najprostsze rośliny formowane mają kształt brył geometrycznych, na przykład przypominają kule, sześciany, stożki. Tworzą też proste lub kręte żywopłoty, które mogą układać się w skomplikowane ornamenty.
Uzdolnieni ogrodnicy specjalizujący się w tworzeniu topiar mogą także stworzyć rośliny ozdobne o bardziej skomplikowanych kształtach, na przykład zimowego bałwanka, spirali, zwierzątek jak zając, słoń, niedźwiedź.
Cis pospolity to roślina, która mi się bardzo podoba.