Refundacja pieluchomajtek dla dorosłych – dla kogo?

Refundacja pieluchomajtek dla dorosłych – dla kogo?

Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać refundację na NFZ na pieluchomajtki dla dorosłego, przeczytaj ten artykuł. Wyjaśniamy wątpliwości i opisujemy proces refundacji w jasny i zrozumiały sposób.

Dla kogo refundacja na pieluchomajtki NFZ?

Lista podmiotów, które mogą uzyskać refundację została enumeratywnie wymieniona w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 29 maja 2017 roku. Zwrot kosztów zakupu środków chłonnych przysługuje osobom, które cierpią na kłopoty z nietrzymaniem moczu i/lub stolca, spowodowane chorobą nowotworową lub jej następstwami (między innymi przetoki nowotworowe), a także pęcherzem neurogennym i nieneurogennym (wynikającym z upośledzenia umysłowego, stanu pourazowego, zespołów otępiennych i innych przyczyn). Od wejścia ustawy za życiem, refundacja obejmuje również podmioty w niej wyszczególnione.
Uzyskanie refundacji na pieluchomajtki warunkowane jest uzyskaniem zlecenia od odpowiedniego lekarza uprawnionego do wystawiania takich dokumentów. Po otrzymaniu odpowiedniego dokumentu, chory powinien udać się w celu weryfikacji do najbliższego oddziału NFZ. Ważne jest, aby nie kupować środków chłonnych przed uzyskaniem pozytywnej opinii NFZ – w innym przypadku refundacja nie będzie się należała.

Zlecenie powtórne

Po upływie okresu ważności zlecenia (z reguły 6 miesięcy) możliwe jest wystawienie powtórnego zlecenia przez lekarza lub inną osobę uprawnioną do tego w drodze rozporządzenia. W wyjątkowych przypadkach, taką kontynuację może wystawić również najbliższy oddział NFZ (głównie w przypadku, gdy weryfikacja ubezpieczenia zdrowotnego danej osoby jest niemożliwa dla lekarza). Od stycznia 2020 zlecenie powtórne może być wystawione bez wizyty pacjenta w placówce.

Gdzie kupić pieluchomajtki?

Na rynku znajduje się szeroki wybór sklepów stacjonarnych oraz internetowych, sprzedających tego typu wyroby. Sklepy internetowe bardzo często oferują wygodny kalkulator refundacji majtki chłonne, który pozwala na szybkie obliczenie kwoty należności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *