Rajstopy przeciwżylakowe – profilaktyka i leczenie żylaków nóg

Wyroby uciskowe, do których zaliczają się rajstopy przeciwżylakowe, pomagają w zapobieganiu i leczeniu żylaków kończyn dolnych. Jak działają tego typu wyroby? Jak je dobrać i z nich korzystać?
Czym są wyroby uciskowe (kompresyjne) na żylaki?
Pojęcie wyrobów uciskowych albo kompresyjnych, które używane są w zapobieganiu i leczeniu żylaków, odnosi się do różnych typów produktów wywierających nacisk na kończyny dolne, jak podkreślają eksperci z https://www.gabriella.pl/antyzylakowe/.
Najczęściej w tym celu używane są rajstopy przeciwżylakowe, ale również dostępne są podkolanówki, pończochy czy legginsy uciskowe.
Wyroby kompresyjne uciskają na kończynę i wspomagają przepływ krwi. W efekcie mogą one zmniejszać dolegliwości towarzyszące przewlekłej niewydolności żylnej i mogą zapobiegać jej powstawaniu.
Objawy przewlekłej niewydolności żylnej:
– obrzęki
– ciężkość nóg
– pajączki – popękane naczynka
– żylaki
– mrowienie
– uczucie ciepła w kończynach
– bóle kończyn
Kiedy warto stosować rajstopy przeciwżylakowe?
Wyroby jak rajstopy przeciwżylakowe mogą być używane w celach profilaktycznych oraz leczniczych.
W celach profilaktycznych używane są wyroby uciskowe profilaktyczne. Charakteryzują się one niskim stopniem ucisku. Wspierają one pracę naczyń w kończynach dolnych i mogą przez to zapobiegać rozwinięciu się pełnoobjawowej niewydolności żylnej. Zalecane są m.in. u osób pracujących w pozycji stojącej lub siedzącej, u kobiet w ciąży.
Inne wyroby zalecane są przy zaostrzonych objawach. Co na żylaki nóg polecane jest przez lekarzy? Przy istniejących już żylakach używane są wyroby o klasie kompresji 1 lub 2. Należy pamiętać o tym, by nie dobierać ich samodzielnie, ale skorzystać z pomocy lekarza, który wskaże, jakie będą najlepsze. Pomoc w wyborze zapewniają specjaliści jak chirurdzy naczyniowi, flebolodzy.
Wyroby tego typu nie spowodują wprawdzie cofnięcia się istniejących już żylaków, ale zapobiegają pojawianiu się nowych i redukują dolegliwości niewydolności żylnej.
Rajstopy przeciwżylakowe – jak dobrać odpowiednie?
Aby rajstopy przeciwżylakowe mogły zapewnić oczekiwane rezultaty, należy je odpowiednio dopasować. Jak skutecznie zapobiegać, a jak leczyć żylaki z ich użyciem?
Poza klasą ucisku należy zwrócić uwagę na rozmiar tego typu wyrobów. Powinny być one dopasowane na podstawie pomiarów nóg – obwodów i długości. Pobrane wymiary porównuje się następnie z tabelą rozmiarową producenta.
Aby używanie wyrobów tego typu było wygodniejsze, można również zdecydować się na rajstopy z otwartymi palcami. Dzięki temu poprawią one przewiewność i dają większy komfort. Gdy poszukiwane są rajstopy przeciwżylakowe do pracy, najczęściej używane są z kolei te z zakrytymi palcami.
Rajstopy uciskowe są oferowane przez producentów w wielu kolorach, co również pozwala na dopasowanie ich do własnych oczekiwań. Najczęściej kupowane są rajstopy czarne i cieliste, ale w sprzedaży można też znaleźć te czekoladowe, szare, granatowe.