Pompa ciepła – na co zwrócić uwagę?

Pompa ciepła – na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne instalacje grzewcze cieszą się coraz większą popularnością. Coraz większa świadomość w inwestowanie w OZE to większe oszczędności dla domu i dbałość o środowisko. Rząd systematycznie zachęca inwestorów, by zmieniać instalacje, które w przyszłości całkowicie wyprą stare metody grzewcze. Należy również zwrócić uwagę na możliwość uzyskania dofinansowania, co niewątpliwie wpływa na mniejsze koszty podczas wyboru alternatywy dla starego systemu grzewczego.

Czy pompa ciepła musi być uwzględniona w projekcie?

Decydując się na pompę ciepła w nowobudowanym domu warto uwzględnić ją już na etapie projektowania. Pozwoli to uniknąć wielu późniejszych przeróbek. Wpłynie to również na wykorzystanie maksimum możliwości jednostki, dzięki czemu urządzenie będzie działać efektywniej, a to z kolei wpływa na ograniczenie kosztów w związku ze zużyciem energii elektrycznej.

Standardy budownictwa energooszczędnego

To bardzo istotne, by pompa ciepła była jednym z elementów całego systemu energooszczędnego. Jeśli dom spełnia odpowiednie standardy, pompa ciepła ma rację bytu. W przeciwnym razie może okazać się, że system nie pracuje tak wydajnie, jak obiecuje producent. Niezwykle istotna jest odpowiednia termoizolacja domu. Oznacza to, że nawet duża powierzchnia odpowiednio zaizolowana doskonale sprawdzi się we współpracy z pompą niż mniejsza, ale źle zaizolowana. Dzięki odpowiedniej termoizolacji można wybrać pompę o odpowiedniej mocy i wielkości, a to z kolei przekłada się na koszty samej instalacji. Zatem nakłady poniesione na ocieplenie domu, mają realne przełożenie na późniejsze koszty użytkowania pompy ciepła.

Pompa ciepła a odpowiednie pomieszczenie gospodarcze

Pompa ciepła powinna posiadać odpowiednie pomieszczenie gospodarcze. To właśnie tutaj powinna znajdować się cała jednostka, która jest dość sporych rozmiarów. Należy pamiętać, że urządzenie generuje również niewielki poziom hałasu, przypominający odgłos lodówki, zatem należy to wziąć pod uwagę przy planowaniu pomieszczeń w domu.

Artykuł powstał przy współpracy z: grupaeneco.pl – Gruntowe pompy ciepła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *