Pomocne porady, dotyczące tego, w jaki sposób uzyskać zwrot kosztów za dojazd do sądu

Pomocne porady, dotyczące tego, w jaki sposób uzyskać zwrot kosztów za dojazd do sądu

Oto praktyczne porady, dotyczące tego, w jaki sposób możemy uzyskać zwrot kosztów za dojazd do sądu:

1). Trzeba złożyć wniosek i zwrot pieniędzy wydanych na przykład na bilet autobusowy czy kolejowy.
2). Możemy złożyć pisemny wniosek, na przykład w biurze prawodawczym w sądzie lub w sekretariacie wydziału sądu. Ale należy pamiętać, aby zrobić to w terminie 3 dni od zakończenia posiedzenia sądu.
3). Wniosek może być też ustny, czyli w trakcie rozprawy należy powiedzieć sądowi, że prosimy o zwrot kosztów dojazdu. Prośba zostanie wpisana do protokołu.
4). Wniosek pisemny składamy na gotowym formularzu. Należy wiedzieć, że w sądzie znajdują się gotowe druki (w biurze podawczym). Wystarczy, że go wypełnimy.
5). Niezbędnie potrzebne będą załączniki potwierdzające wydatki. Należy je dołączyć do wniosku (kiedy składamy go pisemnie) lub do protokołu (w trakcie rozprawy).
6). Pamiętajmy, że dowodami mogą być bilety (jeśli dojechaliśmy autobusem albo pociągiem). Natomiast w przypadku jeśli dojechaliśmy własnym autem, należy wtedy okazać dowód rejestracyjny samochodu. Na podstawie liczby przebytych kilometrów zostanie ustalona kwota do zwrotu. Przy składaniu wniosku okazuje się także do wglądu dowód osobisty.
7). Kiedy autem jechało kilku świadków, wtedy zwrot kosztów podróży przysługuje wyłącznie jego właścicielowi.
8). Należna kwota powinna być nam wypłacona niezwłocznie po złożeniu wniosku – w kasie sądu lub przekazana przelewem, albo przekazem pocztowym.

Źródło: https://krmp.pl/specjalizacje/porady-telefoniczne/

One thought on “Pomocne porady, dotyczące tego, w jaki sposób uzyskać zwrot kosztów za dojazd do sądu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.