Podatki w Belgii a rezydencja podatkowa – co warto wiedzieć?

Podatki w Belgii a rezydencja podatkowa – co warto wiedzieć?

Mieszkańcy krajów Unii Europejskiej mają możliwość swobodnego przemieszczania się we wspólnocie, podejmowania pracy oraz zakładania działalności gospodarczej w innych państwach członkowskich. Kiedy płacić podatki w Belgii, a kiedy w Polsce?

Czym jest rezydencja podatkowa?

Aby określić miejsce płacenia podatków, należy zapoznać się bliżej z definicją rezydencji podatkowej.

Rezydencją podatkową nazywa się miejsce opłacania podatków. O tym, że dany kraj może być rezydencją podatkową, decyduje głównie centrum interesów życiowych – tych zawodowych oraz osobistych.

Kraj będący miejscem rezydencji podatkowej może nakładać podatki na osiągane dochody, w tym wynagrodzenie, emeryturę.

Różne kraje mają różne pojęcia rezydencji podatkowych, jednak najczęściej za miejsce rezydencji uznaje się ten kraj, w którym mieszka się dłużej niż 6 miesięcy w roku.

Kiedy należy płacić podatki w Belgii?

Osobami zobowiązanymi do tego, aby płacić podatki w Belgii, są te, które mieszkają w tym kraju co najmniej 6 miesięcy, czyli więcej niż 183 dni na rok. Dodatkowo konieczna jest rejestracja w danym okręgu samorządowym. Wówczas nakładane są podatki dochodowe w Belgii oraz na dochody osiągane w innych krajach.

Z kolei osoby, które przebywają w tym kraju mniej niż 183 dni w roku, muszą płacić wyłącznie podatek od osiągniętych dochodów oraz zysków kapitałowych.

Dodatkowo można skorzystać z kwoty wolnej od podatku, która wielu pracownikom tymczasowym pozwala na uzyskanie zwrotu podatku z Belgii.

Należy pamiętać o tym, że w Belgii konieczne jest także rozliczenie roczne firmy oraz osoby fizycznej poprzez złożenie zeznania podatkowego.

Gdzie uzyskać pomoc?

Aby łatwiej obliczyć oraz rozliczyć swoje podatki w Belgii, warto skorzystać z pomocy biur rachunkowych specjalizujących się w obsłudze osób fizycznych i przedsiębiorców w tym kraju.

Biura rachunkowe zapewniają klientom dostęp do wielu usług – księgowość Belgia, rozliczanie podatków, kadry i płace, sporządzanie sprawozdań finansowych, pomoc w otwieraniu biznesu.

One thought on “Podatki w Belgii a rezydencja podatkowa – co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *