Po pogrzebie – kiedy sprzątnąć kwiaty i postawić pomnik?

Po pogrzebie – kiedy sprzątnąć kwiaty i postawić pomnik?

Po pochówku bliskiej osoby bardzo często pojawiają się pytania dotyczące uprzątnięcia kwiatów oraz ustawienia pomnika. Kiedy można to zrobić?

Kiedy posprzątać kwiaty po pogrzebie?

Zgodnie z tradycją podczas pogrzebu na grobie zmarłego kładzie się kwiaty w formie wieńców lub bukietów. Stanowią one wyraz pamięci i szacunku dla osoby, która odeszła. Z czasem jednak nawet najpiękniejsze wiązanki przestają wyglądać dobrze. Kiedy sprząta się kwiaty po pogrzebie?

Niepisana zasada wskazuje, że kwiaty powinno się posprzątać po 6 tygodniach od pochówku. Należy jednak traktować ją orientacyjnie, dlatego grób można także uprzątnąć wcześniej, gdy kwiaty zaczynają się psuć, wydzielać nieprzyjemny zapach, zwłaszcza w trakcie upalnego lata.

Kiedy można ustawić pomnik po pogrzebie?

Drugim często pojawiającym się pytaniem jest: kiedy można postawić pomniki mława po pogrzebie?

Zasadniczo pomnika nie powinno się ustawiać zbyt szybko po pogrzebie. Wynika to z faktu, że po pochówku, zwłaszcza w przypadku grobów ziemnych, musi upłynąć trochę czasu, aż grunt się ustabilizuje. Zbyt szybkie ustawienie pomnika mogłoby spowodować uszkodzenie jego konstrukcji – pojawienie się rys, a nawet pęknięcie.

Zatem najczęściej pomnik ustawiany jest po około 6-12 miesiącach od pochówku. Termin może podać firma kamieniarska, która ma w tej dziedzinie większe doświadczenie.

Pojawia się także kwestia, kto ma prawo postawic pomnik. Zasadniczo jest to osoba, która wykupiła tzw. miejsce na cmentarzu. Gdy natomiast osoba, która dotychczas opiekowała się grobem, zmarła, wtedy prawo przechodzi na jej spadkobierców.

One thought on “Po pogrzebie – kiedy sprzątnąć kwiaty i postawić pomnik?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *