Nowe mieszkanie w stanie deweloperskim – czyli jakie?

Nowe mieszkanie w stanie deweloperskim – czyli jakie?

Wiele osób kupujących własne mieszkanie od dewelopera nie wie, czym dokładnie jest stan deweloperski. Wyjaśniamy, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem!

Czym jest stan deweloperski?

W kontekście sprzedaży nowych mieszkań, a także domów realizowanych przez deweloperów, stan deweloperski jest uznawany za najbardziej opłacalny. W większości przypadków kupno mieszkania w Katowicach wybierane są właśnie w tym stanie wykończeniowym.

Mieszkanie w stanie deweloperskim to takie, które nie jest jeszcze w pełni wykończone, dlatego wymaga ono dalszych prac, aby móc się do niego przeprowadzić. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w żadnych przepisach nie zdefiniowano dokładnie, czym jest stan deweloperski, dlatego też różni deweloperzy inaczej mogą go interpretować.

Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim?

W mieszkaniu, które oferowane jest w stanie deweloperskim, wykonano zwykle poniższe prace:
– wykonanie tynków i wylewek,
– zamontowanie drzwi wejściowych,
– montaż stolarki okiennej i parapetów,
– rozprowadzenie wszystkich instalacji,
– montaż grzejników, kotła.

Zatem klient, który wybiera dla siebie mieszkanie w stanie deweloperskim, musi zrealizować szereg prac przed przeprowadzką. Włączają one między innymi montaż drzwi wewnętrznych, malowanie ścian, kładzenie podłóg czy wykończenie łazienki z tzw. białym montażem.

Wykończenie „pod klucz” to alternatywa dla stanu deweloperskiego. Wtedy powyższe prace wykonuje deweloper. Jak kupić mieszkanie „pod klucz”? Wtedy wystarczy tylko wybrać pakiet wykończeniowy i wskazać na materiały w katalogu – resztą zajmie się deweloper.

2 thoughts on “Nowe mieszkanie w stanie deweloperskim – czyli jakie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *