Nietrzymanie moczu (NTM) u kobiet – kiedy pojawia się najczęściej?

Nietrzymanie moczu (NTM) u kobiet – kiedy pojawia się najczęściej?

Występowanie nietrzymania moczu to przede wszystkim kobiecy problem. Ze względu na krótszą cewkę moczową oraz czynniki ryzyka zapadają one na tę dolegliwość częściej niż mężczyźni. Co sprzyja NTM u kobiet? Artykuł został napisany z chlonne24.pl.

Jakie rodzaje nietrzymania moczu dotykają kobiet?

Lekarze wskazują na zróżnicowane przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu. Jakie z nich pojawiają się u kobiet?

U kobiet głównym rodzajem NTM jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jest to dolegliwość, która powiązana jest z osłabieniem mięśni Kegla – mięśni dna miednicy. Gdy mięśnie te nie pracują prawidłowo, wtedy nie podtrzymują one cewki moczowej i w efekcie pojawia się wypływ moczu. Jak rozpoznać nietrzymanie moczu wysiłkowe? Problem ten ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład w trakcie kichnięcia czy kaszlnięcia. Ponadto wypływ moczu może pojawić się przy śmianiu się, podniesieniu ciężaru, a przy zaawansowanej dolegliwości nawet przy wstawaniu albo chodzeniu.

Również problem z nietrzymanie moczu u dorosłych kobiet może wynikać z nadreaktywnego pęcherza. Wtedy ma miejsce naglące nietrzymanie moczu z parciem.

Inną formą jest nietrzymanie moczu z przepełnienia, gdy dochodzi do problemów z pracą ujścia pęcherza moczowego, gdzie zatrzymuje się mocz.

Co sprzyja popuszczaniu moczu u kobiet?

U kobiet problem z nietrzymaniem moczu najczęściej pojawia się na skutek poniższych czynników:
– okres ciąży
– poród – nie tylko siłami natury, ale też przez cesarskie cięcie
– inwazyjne zabiegi narządów płciowych
– nadwaga i otyłość
– powtarzające się zaparcia

Aby zapobiegać pojawianiu się nietrzymania moczu u kobiet, a także zmniejszać tę dolegliwość, zalecane są głównie zdrowy tryb życia, a także prowadzenie ćwiczeń mięśni Kegla. Trening mięśni dna miednicy powoduje, że są one mocniejsze, dlatego skuteczniej przeciwdziałają wypływowi moczu.

Chlonne24.pl to sklep medyczny, w którym można wykonać zlecenie na pieluchomajtki nfz (Narodowy Fundusz Zdrowia).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *