Niekompletna rodzina – co z tymi alimentami?

Prawo rodzinne jest bardzo obszernym i zawiłym działem prawa cywilnego. W przypadku zwykłego Kowalskiego zrozumienie wszystkich zagadnień, enigmatycznych pojęć, przepisów prawa, jest ogromnym wyzwaniem. Bardzo trudno odnaleźć się w żargonie prawniczym, ale nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego przestrzegania. Warto w takim przypadku skorzystać z usług doświadczonego profesjonalisty, który rozwieje wszelkie wątpliwości, doradzi i jeśli będzie trzeba, poprowadzi sprawę w naszym imieniu.
Prawo rodzinne a alimenty na dziecko
Rodzice dziecka nie zawsze chcą tworzyć rodzinę i mieszkać ze sobą. Niektórzy nawet nie decydują się na ślub, inni biorą rozwód z różnych powodów. Wszystko komplikuje się z chwilą przybycia na świat podopiecznego. Pojawia się kwestia związana z alimentami, których niektórzy ojcowie nie chcą płacić, porzucając matkę z dzieckiem. Kluczowe okazuje się być wtedy nałożenie obowiązku alimentacyjnego, na podstawie którego ojciec dziecka zobligowany jest do regularnego dostarczania środków na utrzymanie i wychowanie swojego potomka. Zgodnie z prawem dotyczy to dziecka, które nie jest w stanie się samodzielnie utrzymywać i wiek nie stanowi tutaj żadnego wyznacznika. Dziecko może być nawet pełnoletnie i nadal otrzymywać alimenty od ojca lub matki, jeśli nie ma własnych dochodów ani możliwości podjęcia pracy zarobkowej.
Nawet jeśli na rodziców został nałożony obowiązek alimentacyjny, to możliwe jest w pewnych przypadkach uwolnienie się od niego. Przykładem będzie sytuacja, w której ojciec lub matka nie są w stanie płacić na utrzymanie pełnoletniego dziecka, bo wiąże się to dla nich z pewnym uszczerbkiem. To samo dotyczy potomka niewykazującego żadnych chęci do podjęcia pracy i uniezależnienia się od rodziców. Brak starania się o zdobycie wykształcenia lub pracy zawodowej stanowi przesłankę do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o zniesienie obowiązku alimentacyjnego. Jeśli płacenie alimentów wiąże się dla rodzica z niemożnością zaspokojenia jego własnych podstawowych potrzeb życiowych, również może skorzystać z uprawnienia do uchylenia się od tego.
Artykuł powstał we współpracy z https://adwokat-siemaszkobaron.pl/
Alimenty to ciężki temat.
Temat alimentów jest bardzo ciężki, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej przy tym.