Na co zwracać uwagę wybierając psychoterapeutę?

Na co zwracać uwagę wybierając psychoterapeutę?

Choroby i zaburzenia psychiczne, mogą być równie groźne, co wszystkie inne schorzenia i problemy zdrowotne. Powoduje to, że do ich wyleczenia niezbędne jest znalezienie właściwego specjalisty. I nie tylko takiego, który daną chorobą się zajmuje, lecz również cechującego się właściwą wiedzą, doświadczeniem i talentem. Jak takiego lekarza znaleźć?

Kto leczy choroby i zaburzenia psychiczne?

Kto jednak może pomóc w przypadku wystąpienia zaburzeń natury psychologicznej? Jakiej specjalizacji lekarz jest w stanie uporać się z problemem w przypadku np. depresji lub też innego typu problemów psychicznych? Lekarzem tym jest oczywiście psychoterapeuta.
Psychoterapia realizowana przez odpowiedniego lekarza specjalistę to przede wszystkim szczera rozmowa, podczas której psychoterapeuta jest w stanie określić problemy, a także przy pomocy posiadanej wiedzy przeanalizować je oraz co bardzo ważne, nakreślić rozwiązania. Żeby jednak psychoterapia było skuteczna, musi ją realizować prawdziwy fachowiec. W jaki sposób takiego znaleźć?

Jak znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę?

Psychoterapia to niezwykle skomplikowana i co najważniejsze bardzo delikatna metoda leczenia. Powoduje to, że specjalista, który będzie ją przeprowadzał, musi cechować się naprawdę nieprzeciętnymi umiejętnościami i wiedzą. Jak sprawdzić, czy dany lekarz takimi dysponuje? Przede wszystkim, zanim udamy się do jednego z wielu psychoterapeutów, koniecznie trzeba upewnić się, czy aby na pewno posiada on stosowny certyfikat, uprawniający go do wykonywania takiego zawodu. Oczywiście im bardziej prestiżowa będzie organizacja, która go wystawiła, tym lepiej.
Psychoterapia opiera się w głównej mierze na dialogu pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem. Powoduje to, że lekarz ten musi nie tylko wzbudzać zaufanie, lecz jednocześnie tak prowadzić rozmowę, aby przychodziła ona lekko, łatwo, a co najważniejsze w pełni komfortowo. Zapewni to łatwość w podzieleniu się swoimi problemami, a co za tym idzie, większą skuteczność w znalezieniu na nie odpowiedzi i ich rozwiązanie.

Artykuł powstał we współpracy z https://gabinet-ego.pl // Gabinet psychoterapii w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *