Kiedy implanty zębowe to dobry pomysł?

Kiedy implanty zębowe to dobry pomysł?

Każdy z nas marzy o białych i zdrowych zębach. Nie dla każdego jednak matka natura pod tym względem była łaskawa. Jeśli śnieżnobiały uśmiech jest naszym marzeniem, wówczas z pomocą przychodzi nam implantologia. Przyjrzyjmy się, zatem nieco bliżej, czym są implanty zębowe i kiedy warto po nie sięgnąć?

Czym jest implant zębowy?

Implantologia stomatologiczna umożliwia odtworzenie utraconych zębów. Implant zębowy jest to śruba, która zastępuje naturalny korzeń zęba. Na nim montuje się koronę protetyczną, która powinna być dopasowana kolorystycznie do reszty uzębienia.

Obecnie implanty zębowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze i najdłużej stosowane są implanty tytanowe. Alternatywą dla nich są implanty ceramiczne –cyrkonowe.

Kiedy warto postawić na implanty zębowe?

Implanty zębowe stosuje się u pacjentów, którzy utracili naturalne uzębienie. Można z tej metody skorzystać w przypadku utraty jednego zęba lub też gdy chcemy odbudować większą części zgryzu. Jeśli implanty stomatologiczne mają być podstawą dla protezy, wówczas konieczne jest wszczepienie kilku z nich – na ogół od dwóch do czterech przy jednej protezie pełnej górnej lub dolnej.

Najczęściej po implanty zębowe sięga się wtedy, gdy:
• konieczne jest usuniecie zęba na skutek wyniszczenia go przez próchnicę;
• nastąpi utrata uzębienia w wyniku nieleczonej paradontozy;
• dojdzie do niewykształcenia zawiązków zębowych;
• mamy do czynienia z całkowitym brakiem uzębienia.

O czym warto pamiętać po założeniu implantów zębowych?

Tuż po samym zabiegu wszczepienia implantu zębowego warto przestrzegać kilku zaleceń, dzięki którym zmniejszymy ewentualne dolegliwości, a także przyspieszymy gojenie. A mianowicie, zaraz po zabiegu należy wstrzymać się z jedzeniem – nawet do kilku godzin. Po ustąpieniu znieczulenia można zjeść coś lekkiego – półpłynnego. Gorące posiłki są niewskazane przez kilka dni. Warto również wykonywać zimne okłady – po upływie dwóch lub trzech godzin od zabiegu.

Wszczepienie implantu zębowego może wiązać się z wystąpieniem dolegliwości bólowych, dlatego w takiej sytuacji można sięgnąć po środki przeciwbólowe.

Artykuł powstał we współpracy z https://smigiel.net // ŚMIGIEL IMPLANT MASTER CLINIC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *