Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy? Warto je znać!

Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy? Warto je znać!

Bardzo często cukrzyca określana jest mianem podstępnej choroby, ponieważ może ona przez długi czas rozwijać się bez dawania wyraźnych objawów. Dodatkowo jej pierwsze symptomy bywają lekceważone lub mylnie interpretowane. Jak rozpoznać objawy cukrzycy?

Cukrzyca typu 1 czy 2?

Cukrzycą nazywa się różne choroby, w których dochodzi do nieprawidłowego, nadmiernie wysokiego poziomu cukru we krwi, czyli hiperglikemii.

Wyróżnia się różne typy cukrzycy, a wśród nich najczęściej diagnozowane są te oznaczone jako typ 1 i typ 2.

Cukrzyca typu 1 występuje u około 10 proc. pacjentów. Choroba ta ma charakter autoimmunologiczny, czyli jest chorobą z autoagresji. Dochodzi w niej do niszczenia komórek trzustki przez przeciwciała, co prowadzi do nieprawidłowego poziomu insuliny i glukozy. Cukrzyca typu 1 objawy wywołuje głównie dzieci i młodzieży.

Cukrzyca typu 2 jest głównie efektem nieprawidłowej diety i braku aktywności fizycznej. Najczęściej rozwija się u dorosłych, lecz dzisiaj zapadają na nią również dzieci i młodzież.

Objawy cukrzycy

U pacjentów z cukrzycą pojawiają się specyficzne objawy, ale mogą one przypominać symptomy innych dolegliwości albo mylone są z przemęczeniem.

W chorobach jak cukrzyca typu 1 oraz cukrzyca typu 2 objawy to w szczególności:
– Większa senność,
– Uczucie braku energii,
– Wzmożone pragnienie,
– Częstsze oddawanie moczu,
– Zajady,
– Chudnięcie,
– Napady głodu,
– Przesuszona, brązowawa skóra,
– Powolne gojenie się ran,
– Częstsze infekcje intymne,
– Zaburzenia widzenia.

Cukrzyca – badania i normy

Aby zdiagnozować cukrzyce, wykonuje się badania krwi, które pozwalają na ocenę poziomu glukozy we krwi oraz innych parametrów, by wskazać na rodzaj cukrzycy.

Na cukrzycę wskazuje poziom cukru powyżej 126 mg/dl mierzony na czczo, a także powyżej 200 mg/dl w dowolnym momencie dnia.

Poza pojedynczymi pomiarami cukru wykonuje się też inne badania, między innymi doustny test obciążenia glukozą, badanie hemoglobiny glikowanej (HbA1c), a także badania przeciwciał w celu oznaczenia typu cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *