Jak działa kompresjoterapia i kiedy jest stosowana?

Jak działa kompresjoterapia i kiedy jest stosowana?

Terapia kompresyjna, również określana mianem kompresjoterapii, jest rodzajem nieinwazyjnej terapii służącej do profilaktyki i leczenia wielu dolegliwości. Jak dokładnie działa tego typu terapia? Kiedy jest ona wskazana?

Czym jest terapia kompresyjna – kompresjoterapia?

Prowadzenie terapii możliwe jest na wiele sposobów. Jednym z nich jest terapia kompresyjna, uciskowa, nazywana też kompresjoterapią. Co to jest kompresjoterapia?

Terapia ta polega na wywieraniu nacisku na tkanki, a tym samym na naczynia krwionośne i limfatyczne. Stopniowy nacisk powoduje, że krew i limfa w naczyniach krążą efektywniej, co zapobiega ich zastojowi oraz szeregu niekorzystnych objawów.

Kiedy stosuje się kompresjoterapię?

Terapia kompresyjna może być używana zarówno w celach profilaktycznych, czyli po to, aby zapobiegać objawom, jak i po to, aby je niwelować. Można też korzystać z niej jako główna metoda leczenia, jak i jako metoda uzupełniająca innej terapii.

Najczęściej stosowana jest kompresjoterapia kończyn dolnych. Wykorzystuje się ją między innymi w celu zapobiegania żylakom i w ich leczeniu, czemu często towarzyszą objawy jak ciężkość nóg, ich obrzęki, pajączki. Używane są wtedy podkolanówki, rajstopy, legginsy oraz pończochy przeciwżylakowe.

Również często używana jest kompresjoterapia w leczeniu owrzodzeń żylnych, które mogą być efektem zaawansowanej niewydolności żylnej, w przypadku zakrzepicy żył, a także po zabiegach na żyłach kończyn dolnych, na przykład skleroterapii.

Innym zastosowaniem kompresjoterapii jest leczenie i zapobieganie obrzękom limfatycznym. Mogą one pojawiać się na skutek różnych chorób, po zabiegach albo urazach.

Terapia kompresyjna może być też używana u kobiet w ciąży oraz po porodzie, w przypadku obrzęków kończyn oraz w celu powrotu do formy. Wykorzystuje się wtedy specjalne pasy poporodowe.

Artykuł został napisany we współpracy z https://dlakompresji.pl/105-skarpety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *