Jak ciekawie zaaranżować ogród?

Jak ciekawie zaaranżować ogród?

Ogród to nie tylko trawa, kwiaty, krzewy, drzewa. Do dyspozycji jest bogata i zróżnicowana oferta obiektów zaliczanych do małej architektury ogrodowej. Wybór jest tak szeroki, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego i będzie mógł zaaranżować przestrzeń zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami, preferencjami. Na małą architekturę ogrodową składają się wszystkie niewielkie konstrukcje, ozdoby i elementy, które można z łatwością przenosić w dowolne miejsca.

Co można nazwać mianem małej architektury ogrodowej?

Mała architektura ogrodowa jest bardzo szerokim pojęciem, gdyż obejmuje wiele elementów. Dotyczy przeróżnych konstrukcji i obiektów, które znajdują się w ogrodzie. Wymienić można wielorakie obiekty związane z religią, posągi, wodotryski, obiekty wykorzystywane do utrzymywania porządku i te służące do rekreacji. Nawet kratownica jest zaliczana do małej architektury ogrodowej. To samo dotyczy elementów składających się na dziecięcy plac zabaw, ogrodowego grilla, mobilnego śmietnika wolnostojącego, budy dla psa. Taka naprawdę to wszystko co można przenosić w ogrodzie, zalicza się do małej architektury. Ze względu na swoje gabaryty nie zajmują zbyt wiele powierzchni ogrodowej. Nie trzeba też ich nigdzie zgłaszać ani mieć pozwolenia na budowę. Wyjątkiem są obiekty małej architektury w miejscach publicznych.

Ogrodowi można nadać charakteru, wzbogacając go o małą architekturę w postaci obiektów dekoracyjnych. Przykładem jest trejaż obsadzony kolorowymi kwiatami i wchodząca w jego skład kratownica, za pomocą której można rozdzielić ogród na preferowane strefy i zakamuflować mniej estetyczne miejsca. Alternatywą dla trejażu jest bramka różana. Nieprzeciętną atrakcją w ogrodzie będzie oczko wodne z wodotryskiem. Ta przyjemna dla oka ozdoba ogrodowa jest praktyczna i stylowa. Z obiektów użytkowych wymienić można ławki, huśtawki, piaskownice i domki ze zjeżdżalnią dla dzieci. W przypadku dorosłych idealną opcją są ruchome ławki czy wiszące fotele. Mianem małej architektury określić można też ogrodowy hamak, meble. To samo dotyczy posagów i szeregu innych ozdób ogrodowych. Przy ich wyborze należy mieć na uwadze to, aby pasowały do stylistyki ogrodu. Zasada jest taka, aby nie przesadzać z ich ilością, bo uzyska się efekt odwrotny od zamierzonego. Ciekawym rozwiązaniem mogą być Promar- Lampy ogrodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *