Indywidualny projekt domu nie musi być drogi – ile kosztuje i jak zaoszczędzić?

Indywidualny projekt domu nie musi być drogi – ile kosztuje i jak zaoszczędzić?

Najczęściej projekty indywidualne domów jednorodzinnych kojarzone są ze sporą ceną. Koszty wykonania projektu na zamówienie nie muszą być jednak wysokie. Z jakimi wydatkami powinni liczyć się wtedy inwestorzy? W jaki sposób można obniżyć koszty zakupu indywidualnych planów?

Kiedy warto wybrać projekt domu na zamówienie?

Profesjonalne projekty domów można kupować jako gotowe – z katalogu lub jako indywidualne – przygotowane przez biuro architektoniczne na zamówienie.

Na indywidualny projekt domu warto zdecydować się wtedy, gdy chcemy uzyskać plany dostosowane specjalnie do swoich wymagań oraz jednocześnie do działki, na której zamierzamy zrealizować inwestycję.

Projekt indywidualny daje inwestorom szersze możliwości, między innymi pod kątem stylu, metrażu, rozkładu, materiałów i technologii budowy domu. Ponadto nie wymaga on dodatkowej adaptacji.

Indywidualny projekt domu – ile kosztuje?

Koszty indywidualnych projektów liczone są zależnie od metrażu. Dodatkowo mogą wpływać na nie wybrane technologie budowlane.

Za projekt domu na zamówienie należy zapłacić zazwyczaj około 80-150 złotych za metr kwadratowy. Oznacza to, że zaprojektowanie domu o metrażu 120 metrów kwadratowych będzie wydatkiem rzędu 10 000 – 18 000 złotych.

Jak zaoszczędzić na zakupie indywidualnego projektu domu?

Aby zapłacić za indywidualny projekt domu jeszcze mniej, warto przede wszystkim zapoznać się z różnymi ofertami biur oraz porównać ich ceny.

By projekt był tańszy, można też zredukować metraż domu oraz zdecydować się na prostą bryłę, bez zbędnych ozdobników czy mało znanych technologii, które podwyższają koszty projektowe.

Wobec tego projekt domu na zamówienie to bardzo dobry wybór dla osób, które chcą wybudować dom w pełni dopasowany do swoich potrzeb oraz uwzględniający warunki nawet najbardziej nietypowych działek – małych, wąskich czy położonych na zboczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *