3 błędy przy wyborze koloru elewacji. Sprawdź, jak ich uniknąć!

3 błędy przy wyborze koloru elewacji. Sprawdź, jak ich uniknąć!

Kolorystyka elewacji jest dopełnieniem domu. Warto zatem zadbać o to, aby cały budynek mógł prezentować się atrakcyjnie. Oto 3 błędy, które najczęściej popełniane są przy doborze koloru na ściany zewnętrzne.

1. Mieszanie ciepłych i chłodnych odcieni

Kolory można podzielić na dwie kategorie – te o odcieniu ciepłym oraz te o odcieniu chłodnym. Aby uzyskać atrakcyjny efekt, odcieni nie należy mieszać. To uniwersalna zasada, o której warto pamiętać także wtedy, gdy przygotowuje się projekt elewacji domu.

Do beżowego koloru nie będzie pasować błękit, natomiast do ciepłej szarości chłodna czerwień. Wyjątkiem jest biel, która dobrze prezentuje się z praktycznie każdym odcieniem.

2. Brak harmonii między elewacją a innymi elementami budynku

Nie tylko elewacja domu ma kolor. Także mają go dach, drzwi, stolarka okienna, cokoły czy ścieżka prowadząca do budynku. Zatem wtedy, gdy wybieramy farbę i inne materiały do wykończenia elewacji, budynek powinniśmy traktować jako całość.

Przykładowo, gdy cokół (opaska wokół domu) jest wykonany z kamienia w kolorze beżowym, natomiast dach ma kolor czerwony, zastosowanie zielonkawej farby nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Lepiej postawić wtedy na delikatny beż lub biel.

3. Kupowanie materiałów do wykończenia elewacji w ciemno

Do wypróbowania swoich pomysłów przed zakupieniem materiałów warto wykorzystać program do projektowania elewacji. Takie oprogramowanie pozwala na sprawdzenie wyglądu budynku na podstawie wybranych kolorów na elewację.

Do wyboru są zarówno darmowe, proste w obsłudze programy, jak i te bardziej zaawansowane, za pomocą których można tworzyć wizualizacje 3D budynków, czyli zobaczyć je z każdej strony.

2 thoughts on “3 błędy przy wyborze koloru elewacji. Sprawdź, jak ich uniknąć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *